Տեղի են ունեցել Արեւելյան գործընկերության Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հանձնաժողովների նիստերը
Նոյեմբերի 6-ին Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Եվրանեսթ ԽՎ-ի սոցիալական, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը:
Նիստը վարել է հանձնաժողովի համանախագահ, Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը: Նա իր ելույթում մասնավորապես անդրադարձել է Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության վերջին զարգացումներին, խոսել է Եվրանեսթում տիրող ներկա իրավիճակի մասին, ներկայացրել Հայաստանի եւ Եվրամիության կողմից մշակույթի եւ կրթության ոլորտներում իրականացվող համատեղ ծրագրերը:
Նիստի աշխատանքներին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդարանի, Հայաստանի, Ուկրաինայի եւ Վրաստանի խորհրդարանների պատգամավորներ: Հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահի պաշտոնում ընտրվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանը:
Հանձնաժողովի նիստի ընթացքում քննարկվել են «Բոլոնիայի գործընթացի շրջանակներում ԵՄ եւ ԱլԳ երկրների միջեւ համագործակցությունը մասնագիտական որակավորումների, աշխատանքային փորձի եւ համալսարանի դիպլոմների ճանաչման գործընթացներում» զեկույցի նախագիծը, որը կքվեարկվի Վեհաժողովի հաջորդ լիագումար նիստի ընթացքում: Զեկույցի համահեղինակները՝ Եվրախորհրդարանի եւ Մոլդովայի խորհրդարանի ներկայացուցիչները, հակիրճ ներկայացրել են զեկույցը եւ պատասխանել ներկաների հարցերին:
Նիստի ընթացքում Վրաստանի համապատասխան գերատեսչությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ տեղի են ունեցել քննարկումներ՝ Բոլոնիայի գործընթացի վերջին զարգացումների վերաբերյալ:
Նոյեմբերի 9-10-ը Եվրանեսթ ԽՎ-ի հանձնաժողովների նիստերը շարունակվել են Բրյուսելում՝ Եվրախորհրդարանի, Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ուկրաինայի խորհրդարանների անդամների մասնակցությամբ:
Նոյեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել Քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հարցերի հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը ընտրվել է հանձնաժողովի երկրորդ փոխնախագահի պաշտոնում: Նիստին քննարկվել են «ԵՄ անդամ պետությունների եւ Արեւելյան Եվրոպայի գործընկերների ընդհանուր դիրքորոշումներն ու մտահոգությունները արտաքին քաղաքականությունների եւ իրենց անվտանգության համար արտաքին սպառնալիքների վերաբերյալ» զեկույցի նախագիծը, որը կքվեարկվի Վեհաժողովի հաջորդ լիագումար նիստի ընթացքում: Փաստաթղթի համազեկուցողներ Արտակ Զաքարյանը եւ Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչ Սանդրա Կալնիետեն ներկայացրել են զեկույցի նախագիծը: Արտակ Զաքարյանն իր խոսքում կարեւորել է զեկուցի թեման ներկա աշխարհաքաղաքական զարգացումների լույսի ներքո՝ նշելով, որ փաստաթղթի համապարփակ եւ լայնածավալ բնույթը արտացոլում է արդի խնդիրները: Նա կոչ է արել անդամներին հանդես գալ զեկույցի տեքստի վերաբերյալ կառուցողական առաջարկություններով:
Նիստի ընթացքում տեղի են ունեցել քննարկումներ Արեւելյան գործընկերության առաջին՝  «Ժողովրդավարություն, արդյունավետ կառավարում եւ կայունություն» պլատֆորմի շրջանակներում իրականացված գործունեության եւ ԵՄ ԵՀՔ նոր քաղաքականության վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ներկայացվել են Եվրախորհրդարանի եւ ԵԱՀԿ-ի կողմից վերջին ժամանակահատվածում Արեւելյան գործընկերության երկրներում կատարված դիտորդական առաքելությունների արդյունքները: Թեմաները ներկայացվել են Եվրախորհրդարանի, Եվրոպական հանձնաժողովի եւ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից:
Նոյեմբերի 10-ին տեղի են ունեցել Էներգետիկ անվտանգության եւ Տնտեսական ինտեգրման, ԵՄ քաղաքականությունների հետ իրավական մոտարկման եւ համապատասխանեցման հարցերի հանձնաժողովների նիստերը:
Էներգետիկ անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նիստին համազեկուցողների կողմից ներկայացվել է «Այլընտրանքային գազի ոլորտում քաղաքականության մշակում եւ ԵՄ-ի պոտենցիալ ազդեցությունը Արեւելյան գործընկերության երկրների էներգետիկ շուկաների վրա» զեկույցի նախագիծը, որը կքվեարկվի Վեհաժողովի հաջորդ լիագումար նիստի ընթացքում:
Նիստի ընթացքում Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչն անդրադարձել է Արեւելյան գործընկերության երրորդ՝ «Էներգետիկ անվտանգություն» պլատֆորմի շրջանակում վերջին ժամանակահատվածում իրականացված գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվությանը:
Նույն օրը տեղի ունեցած Տնտեսական ինտեգրման եւ ԵՄ քաղաքականությունների հետ իրավական մոտարկման եւ համապատասխանեցման հարցերի հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանն ընտրվել է հանձնաժողովի համանախագահի պաշտոնում:
Նիստի ընթացքում ներկայացվել եւ քննարկվել է «ԵՄ ֆինանսական բազմամյա աջակցության հեռանկարները եւ դրանց ազդեցությունը Արեւելյան գործընկերության երկրների տնտեսական համագործակցության վրա» զեկույցի նախագիծը, որը կքվեարկվի Վեհաժողովի հաջորդ լիագումար նիստի ընթացքում:
Նիստի ընթացքում Եվրախորհրդարանի եւ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության աշխատակիցների կողմից ներկայացվել են Արեւելյան գործընկերության երկրորդ՝ «Տնտեսական ինտեգրում եւ ԵՄ քաղաքականությունների հետ համապատասխանեցում» պլատֆորմի շրջանակներում իրականացված գործունեության, ինչպես նաեւ Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների տնտեսական ինտեգրմանն ուղղված ԵՄ ֆինանսական աջակցության վերաբերյալ տեղեկատվությունը:

Meetings of the Euronest Eastern Partnership Parliamentary Assembly Committees are Held
On November 6 the meeting of the Euronest PA Committee on Social Affairs, Education, Culture and Civil Society was held in Tbilisi.
Artak Zakaryan, the Committee Chairman, Head of the RA NA to Euronest PA moderated the meeting. In his speech he particularly touched upon the recent developments of Armenia-European Union cooperation, talked about the current situation in the Euronest, presented the joint programmes being implemented in the spheres of culture and education by Armenia and the European Union.
Members from the European Parliament, Parliaments of Armenia, Ukraine and Georgia took part in the works of the meetings. The RA NA deputy Karine Atshemyan was elected as the First Deputy Chair of the Committee.
The draft report “On Mutual recognition of professional qualifications, work experience and the University diplomas within the Bologna process” were discussed during the meeting of the Committee, which will be voted at the next Plenary Session of the Assembly. The co-authors of the report, the representatives of the European Parliament and the Parliament of Moldova briefly presented the report and answered the attendees’ questions.
On November 9-10 the meetings of the Euronest PA continued in Brussels with the participation of the members of the European Parliament, Parliaments of Armenia, Georgia and Ukraine.
On November 9 the meeting of the Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy was held, where the RA NA Hovhannes Sahakyan was elected as the Second Deputy Chair of the Committee. The draft report on “Common positions and concerns of the EU Member States and Eastern European partner countries over foreign policies and external threats to their security” was discussed at the Committee meeting, which will be voted at the next Plenary Session of the Assembly. The co-rapporteurs of the document Artak Zakaryan and the representative of the European Parliament Sandra Kalniete presented the draft report. Artak Zakaryan in his speech highlighted the theme of the report under the light of the current geo-political developments, noting that the comprehensive and wide-scale character of the document reflects the modern problems. He called on the members to make constructive recommendations on the report text.
During the meeting discussions were held on the activities within the framework of the first platform: “Democracy, Effective Administration and Stability” and on the EU ENP new policy, as well as the results of the observation missions carried out in the Eastern Partnership countries in the recent period by the European Parliament and the OSCE were presented. The themes were submitted by the high ranking representatives of the European Parliament, the European Commission and the European External Action Service.
On November 10 the meetings of the Committees on Energy Security and on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence with EU Policies were held.
At the meeting of the Committee on Energy Security the draft report “On Policy development on unconventional gas and potential impact on energy markets in the EU and the Eastern European partner countries was submitted by the co-rapporteurs and will be voted at the next Plenary Session of the Assembly.
During the meeting the representative of the European Commission touched upon the information on the activities during the recent period within the framework of the third platform Energy Security.
On the same day during the meeting of the Committee on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence with EU Policies the RA NA deputy Hrant Bagratyan was elected Co-Chair of the Committee.
At the meeting the draft report on “EU multiannual financial perspectives and their impact on Eastern Partnership countries economics” was presented and discussed, which will be voted at the next Plenary Session of the Assembly.
During the meeting the information on the EU financial support directed at the activities implemented within the framework of the second platform “Economic Integration and Convergence with EU Policies,” as well as the economic integration of the Eastern Partnership member states by the employees of the European Parliament and the European External Action Service were presented.